Козяр Тетяна Олександрівна,
студентка групи УА 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету
Науковий керівник:
Попова Олена Анатоліївна
Керівник від бази практики:
Леонова Оксана Ярославівна
Конспект
уроку української мови
Тема уроку. Твір-опис природи на основі особистих вражень.
Культурознавча тема. Витівки Діда Мороза.
(соціокультурна)
Урок проведено 9 грудня 2010 року у 6-А класі ЗОШ № 3
Мета уроку:
– повторити відомості про типи і стилі мовлення, вчити створювати висловлювання на основі дібраного матеріалу (навчальна);
– розвивати вміння знаходити у тексті художні засоби, розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати мовний аналіз художнього тексту з елементами опису, розвивати вміння створювати власні твори-описи природи в художньому стилі на основі особистих вражень (розвивальна);
– прищеплювати любов до рідного міста, бережливе ставлення до природи (виховна).
Тип уроку: урок розвитку мовлення, урок підготовки до написання твору.
Наочність: оформлення дошки (Додаток Б), презентація (Додаток В), відеоматеріал (картини зими з музичним супроводом) (Додаток Г).
Дидактичний матеріал: картка-опора «Опис картини природи» (Додаток Д).
Обладнання: комп’ютер, проектор.
Основні методи і прийоми: робота з підручником, бесіда, пояснення вчителя, самостійна робота, метод «Асоціативний кущ».
Структурно-композиційна схема уроку
І. Організація класу на роботу (1 хв.)
· створення психологічного настрою;
· перевірка готовності учнів до уроку;
· створення емоційної атмосфери уроку
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
· «Наша робота допоможе силам зими швидше прийти у Севастополь»
ІІІ. Повторення основних понять про опис як тип мовлення та особливості художнього стилю (7 хв.)
ü Бесіда з опорою на матеріал презентації: про основні ознаки текстів-описів
ü Робота з підручником: особливості мовних засобів художнього стилю
ІV. Робота із збагачення словникового запасу учнів (10 хв.)
ü Конкурс на найкращий заголовок майбутнього твору
ü Робота з ілюстраціями: набираємося вражень
ü Метод «Асоціативний кущ»: визначаємо складові картини зимового дня, образи.: небо, сонце, дерева, сніг, птахи, тварини
ü Робота із карткою-опорою: фіксуємо враження, характеристика визначених образів (
V. Колективне складання плану твору-опису природи (7 хв.)
VІ. Складання усних творів (15 хв.)
ü Робота у парах
ü Конкурс найкращих творів
VІІ. Визначення домашнього завдання, підсумок уроку (2 хв.)
ü Що найціннішим було для вас на цьому уроці?
ü Чи змогли ми створити тексти такі, що пробудять сили Зими?
ü Дома записати складені твори.
Хід уроку
І. Організація класу на роботу (1 хв).
Доброго дня! Я рада вас бачити на уроці української мови. Подивіться, будь ласка, на дошку.
– Яке сьогодні число?
Правильно, 9 грудня…Уже дев’ятий день зими.
– Але чи завітала зима до нашого міста?
Справді севастопольська зима відносно тепла, з вітрами і дощем.
А нам так хочеться снігу! І тому сьогодні наш урок ми присвятимо зимі, зимі, яку ми так всі чекаємо.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності (2 хв).
Сьогодні на уроці ми будемо писати про зиму.
Ви ж знаєте, що наші слова, наші думки мають неабияку силу.
Ми будемо писати так, щоб розщедрити матінку природу і на Новий рік вона подарувала нам справжню зиму зі снігом та тріскучим морозом.
– Чи вміємо ми так написати? Чи вдасться нам? Звичайно, я вірю в ваші сили.
Прочитайте тему нашого уроку.
– Чи допоможе нам урок? Звичайно. Ми напишемо твори-описи природи, природи зимової. Ми скористаємося як своїм досвідом, так і своєю уявою, і створимо справжні картини зими. Дамо відчути усій природі, як потрібна сніжна зима Севастополю.
Запишіть тему нашого уроку у зошит.
Щоб у нас все вийшло, ми маємо бути переконані, що наша робота допоможе силам зими швидше прийти в Севастополь.
ІІІ. Актуалізація знань учнів про опис як тип мовлення та особливості художнього стилю (7хв).
Давайте не будемо більше витрачати ні хвилини і як можна швидше розпочнемо підготовку своїх творів.
Якщо ми збираємося писати твір-опис, то, мабуть, ми маємо навчитися правильно створювати такі тексти.
– І почнемо з того, що пригадаємо, які типи мовлення ми знаємо? (роздум, або міркування; опис, розповідь).
СЛАЙД №2.
– Якби ви дали визначення ТЕКСТУ-ОПИСУ
o Скористайтеся підручником, сторінка …
(Текст-опис – це висловлювання, в якому йдеться про ознаки, властивості предмета чи явища.
– Що може стати предметом опису?
o Чи можна описувати предмети,почуття, явища природи?
– З якою метою створюють тексти-описи?
(Описуючи предмет, ми намагаємося створити уявлення про той предмет чи явище, яке привернуло увагу).
– Чи існують певні правила, закономірності побудови тексту-опису, твору-опису?
Слайд №3
– У якому стилі мовлення найчастіше зустрічаються тексти-описи? Чому? Вам допоможе слайд.
І ТАК РОЗПИСУЄТЕ УРОК.
ДОДАТОК А
Сторінки підручника
ДОДАТОК Б
Оформлення дошки
ДОДАТОК В
Слайди презентації
ДОДАТОК Г
Ескізи відеоматеріалу
ДОДАТОК Д
Картка-опора "Опис картини природи"
ДОДАТОК Ж
Оформлення сторінки учнівського зошита
ДОДАТОК К
ДОДАТОК К
Зразки учнівських робіт
В мене питання. Зразок дошки, учнівського зошита, учнівських робіт сканувати чи подавати у ворді?
ВідповістиВидалитияк вам зручно (фото або ескіз у ворді).
ВідповістиВидалитиВажливо, щоб було зрозуміло, що слід підготувати на дошці до уроку, як розмістити матеріал у процесі роботи на уроці, що мають записати учні у зошит за урок тощо.
не розумію як робити додатки...
ВідповістиВидалити